grepton-logo

Mit mond rólunk a ChatGPT, az internet új mesterséges intelligencia sztárja?

Minthogy természetünkből fakadóan érdeklődünk az IT területén lévő újdonságok iránt, mi is beszélgetni kezdtünk a ChatGPT-vel. Aztán arra gondoltunk, megkérdezzük, hogyan lát minket a mesterséges intelligencia. A válasza nem meglepő.
Chatgpt

Az európai uniós támogatásból finanszírozott projekt a precíziós mezőgazdaság magyarországi gyors terjedésével, a digitális agrometeorológiai adatszolgáltatásra megnőtt igény alapján jött létre. A küldetés célja az, hogy a folyamatosan frissülő adatok ismeretében, az egyre gyakrabban előforduló csapadékhiányos időszakokban, előrejelzést adjon az aszállyal veszélyeztetett területekről, ezzel az aszálymonitoringnak köszönhetően mérsékelhetővé tegye hazánkban az aszálykárokat.

A WREN (Water Resources in Efficient Networks) a talaj felső rétegének nedvességtartalmát és a növényzet fejlődését vizsgálja. A fedélzeti multispektrális képalkotó rendszer, a földfelszínt 16 x 16 méteres részletességgel, közel 10 000 négyzetkilométeres területre vonatkozóan fogja megbecsülni egy áthaladás alatt. A növényzet fejlődésének megfigyeléséhez, a látható, közeli infravörös és rövid hullámú infravörös hullámhosszban gyűjt majd adatokat.  A műhold nagy előnye, hogy nem csak azt a területet képes lefotózni, ami felett áthalad, hanem oldalra is ki tud tekinteni, amivel sűrűbben készíthet képeket egy adott területről.

 

A pályára állítás után első és legfontosabb feladat a műhold és a földi állomás közötti kapcsolat létrehozása, majd a fedélzeti alrendszerek beindítása lesz. A műhold fedélzetén elhelyezett egységek biztosítják majd a működéshez szükséges energia előállítását, a kamerák vezérlését, a megfelelő kapcsolat létrejöttét. A helyzetstabilizáló alrendszer működésével állnak majd irányba a kamerák. A kamerák kalibrációját követően pedig készülnek az első felvételek, amiket majd a WREN tárol és továbbít a földi állomásra, ahonnan a kutatásban résztvevő projektcsapat kapja meg további értékelésre.

 

A műholdfelvételek feldolgozását követően, a rendszer nagy felbontású biofizikai és biokémiai adatokat küld majd, melyeket egy gépi tanulási algoritmusokat használó rendszer fog feldolgozni.

 

A küldetés garanciáját a C3S Kft többszörös repülési múltja, az eddigi űrbe bocsátott műholdjainak 100%-os hibátlan működése, nagy megbízhatóságú és hosszú élettartamú 6U platformja és adatkezelési szolgáltatása biztosítja. A műholdat a teljes küldetése alatt, a C3S fogja üzemeltetni.

Konzorciumi tagok:

A konzorciumvezető COMBIT Zrt. (a Grepton cégcsoport tagja) 1985-ben alakult és jelenlegi formájában 2011 óta működik. Tevékenysége fő fókusza országos méretű IT rendszerek kifejlesztése, továbbfejlesztése és üzemeltetése, valamint az utóbbi közel 20 évben pedig egyre növekvő hányadot alkot a K+F tevékenysége. A cég a következő területeken nyújt szolgáltatást: Oracle disztribúció, Informatikai támogatás és üzemeltetés, Adatbázis adminisztráció, Infrastruktúra kiépítés, Egyedi szoftverfejelsztés, Környezetvédelmi monitoring, Alkalmazásfejlesztés, MySQL Cloud Service Certified Implementation Specialist. A cég főbb partnerei: Oracle, Delta Informatika, RAAB Digital, ELTE TTK Biológiai Intézet, Országos Vízügyi Főigazgatóság

Az űripari platform és műholdas üzemeltető: A C3S Kft. űripari vállalat, tevékenységének középpontjában olyan 3-16U méretű, nagy megbízhatóságú platformok és robusztus, redundáns alrendszerek tervezése és gyártása áll, amelyek a kereskedelmi vagy tudományos célú IoT konstellációs és földmegfigyelési igényeknek egyaránt megfelelnek. A cég küldetésoperációs rendszere a felbocsátástól a befejezésig a missziók teljes életciklusát végigköveti. A nanoműholdas cégek között a C3S olyan nagyműholdas megoldások és technológiák kis méretű megvalósításával vívott ki előkelő helyet, amelyek garanciát jelentenek a hosszú élettartamra és a nagy megbízhatóságra. A CubeSat-ok világán túl, nagyműholdas projektekben energiaellátó és hasznos teher szabályozó rendszerek tervezőjeként van jelen. Első 3U küldetése, a RadCube 2021-ben került felbocsátásra. Második, teljes mértékben ipari igényeket szolgáló missziója a szintén 3U platformon felbocsátott VIREO.

Az Óbudai Egyetem részéről az EKIK és az AMK GEO működik közre. Az Egyetemi Kutató és Innovációs Központ 2014-ben azzal a céllal jött létre, hogy nemzetközi szinten is kiemelkedő KFI tevékenységet folytasson és összefogja az ÓE kutatóműhelyeiben folyó KFI tevékenységeket, a minőségi kutatáshoz biztosítsa a megfelelő színvonalú, központi feltételeket. Az AMK Geoinformatikai Intézete a földmérés, a geoinformatika, precíziós gazdálkodás, a távérzékelés, a geodézia, a földgazdálkodás kutatásának és mérnöki oktatásának elismert szakértője.

A Széchenyi István Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi karán évtizedek óta folynak a precíziós gazdálkodáshoz köthető kutatások. A Kar kezelésében álló mintegy 500 ha szántóterület megfelelő üzemnagyságot biztosít ahhoz, hogy a legkülönbözőbb kutatási feladatokat tudjuk elvégezni. A jelenlegi projekthez kapcsolódóan már most rendelkezésre állnak olyan eszközök (pl.: szenzorhálózatba kötött környezeti monitoring rendszer, kis magasságú multispektrális távérzékelési rendszer (UAS)) amelyek a klímamonitoring program rendelkezésére bocsátható.

 

Kapcsolódó weboldal: https://wren.hu/?lang=hu

 

Kapcsolódó videó: https://www.youtube.com/watch?v=uekafN-WSek (a műhold pályára engedése: 2:21:54-nél)

Mi az a ChatGPT?

openai ChatGPT
Már már természetesnek vennénk, hogy angolul tökéletes a válasz. De magyarul is?

Ugyan még nem tartunk ott a mesterséges intelligenciával, hogy Skynetként uralkodjon az emberiségen (és jó ideig nem is fogunk még ott tartani), mindenképpen szükséges beszélnünk erről a lépcsőfokról, amit az emberiség a valódi mesterséges intellgencia megvalósulásáig kell, hogy meglépjen.

 

Ennek a lépcsőnek a legújabb foka a Microsoft által is erősen támogatott OpenAI nevű cég fejlesztése, a ChatGPT nevű nyelvi modell. A nyelvi modellek leegyszerűsítve olyan számítástechnikai rendszerek, amelyek képesek szövegek értelmezésére és előzetes adatokból új szövegek generálására. Le tudnak fordítani komplex mondatokat, „értelmezik” a számukra beírt szöveget, elemzik annak komplexitását, kijavítják, ha hibás, stb. A nyelvi modell igazából csak egy része az igazi, majdani mesterséges intelligenciának – ám egy igen fonos része, amit most mi magunk is tesztelhetünk és taníthatunk. 

 

A nem rég debütált ChatGPT képes az általunk leírt mondatok, de leginkább kérdések értelmezésére, és azokra adekvát, összetett választ is tud adni. Mondhatnánk, hogy „erre a google aszisztens, vagy a Siri képes volt eddig is (vagy egy Amazon Echo), de nem is tévedhetnénk nagyobbat. Az előbb említett rendszerekkel ugyanis nem tudunk beszélgetni egy témáról, ha kérdezünk tőlük valamit, mindig egy előre generált választ kapunk és nem többet. Ez az új rendszer viszont képes egy hosszú, tartalmas „beszélgetés” végigviteléhez, úgy, hogy emlékszik rá, miről beszéltünk eddig, a megfelelő kontextusba helyezi a kérdéseinket és úgy próbál meg válaszolni, hogy minden kérdésünkre valós és tartalmas választ kapjunk. Jó-jó, de mindez csak angolul működik, nem? Hisz a magyar nyelv sokszor bonyolultabb és az eddigi megoldások nem igazán működtek magyarul. Ismét tévedünk – ugyanis a ChatGPT tökéletesen (na jó, 98%-osan) beszél magyarul.

Mit "gondol" rólunk a ChatGPT?

A következőkben szeretném bemutatni, hogy miről beszélgettünk mi a ChatGPT-vel, és milyen válaszai születtek.  Egyébként a ChatGPT-t bárki kipróbálhatja, egy jó beszélgetéshez nincs más dolgunk, mint ellátogatni a rendszer weboldalára (https://chat.openai.com), regisztrálni az oldalon, és izgulni, hogy tud-e fogadni minket a rendszer, ugyanis manapság elég nagy a szolgáltatás iránt az érdeklődés.

 

Mindazonáltal ha bejutunk, bármilyen témáról beszélhetünk vele, legyen az iskolai tananyag, tőzsde, auószerelés, vagy épp IT. Épp ezért megkérdeztük mi is, mi a véleménye – rólunk.

ChatGPT Grepton
Sok mindent tud, de nem mindent

Rögtön az első kérdésünkre adott válasz majdnem tökéletes. Igazából önmagában is megállja a helyét, de hozzá kell tennünk, hogy nem pusztán szoftverek fejlesztésével, hanem azok bevezetésével, kész szoftverek értékesítésével és egyedi informatikai rendszerek megalkotásával is foglalkozunk. 

Ami az innovációt és az ügyfelek igényeinek maximális kielégítését illeti: ebben teljesen igaza van. Mondanánk, hogy ez egy közérdekű információ, de így, ilyen formában megfogalmazva ez az állítás máshol nem található meg a neten – ezt a modell alkotta meg.

 

A szolgáltatásaink részletezésébe már egy kicsit beletört az a bizonyos digitális bicska – egy jobb felsorolást, csak a rend kedvéért most itt felsorolnék a teljesség igénye nélkül:

 

Üzleti Intelligencia, Adattárház, Big Data – Automatikus adatelemző rendszerek kiépítése, jelentések és kimutatások készítése és adatcsere, interfészek megvalósítása.

 

Csoportmunka és workflow támogatás – Workflow alapú megoldásokkal számos folyamatot tudunk optimalizálni, digitalizálni, például a dokumentumkezelést, ügyfélszolgálatot, számlakezelést, egyébb komplex eljárásrendeket.

 

Microsoft Dynamics 365 – A Microsoft teljes Dynamics portfoliojával foglalkozunk, a CRM és BC bevezetéstől kis- és középvállalatoknál a komplex, nagy vállalatirányító rendszerekig enterprise szinten, sokrétű iparági tapasztalattal.

 

AR/VR megoldások – A fizikai tér kibővítésére és munkafolyamatok, például gyárak és karbantartók munkájának megkönnyítésére.

 

Rendszerintegráció – A legszélesebb körű IT vonatkozású feladatok végrehajtása, rendszerüzemeltetések

 

Webfejlesztés – Portálok és e-kereskedelem támogató rendszerek készítése

openai chatgpt
Ha valamit nem értünk pontosan, kifejti nekünk a választ.

Nem rég írtunk egy cikket a hazai digitalizáció állapotáról, és ez meglehetősen friss téma, ezért rákérdeztünk arra is, szerinte mi hogy állunk a digitalizáció terén, tudunk-e benne segíteni másoknak.

chatgpt openai
Egy fontos tényező kimaradt...

A ChatGPT kihagyott a digitalizációban egy fontos részletet, de ez nem meglepő. Mint tudjuk, az adatbázisa, vagyis a betanulásához nyert információk csak 2021 előtti időkből elérhetőek – pont ebben az évben kezdődött a Grepton fő, kis- és középvállalatok digitalizációját támogató alkalmazáscsomagjának a fejlesztése. Azóta többen sikeresen használják alkalmazásainkat, a SmartOperations csomag egészét vagy valamely alkalmazását a mindennapi munkafolyamataik digitálisra történő átállására. De mivel erről nem tudhatott, nem vethetünk rá követ.

A pozitív megerősítés fontos

A fenti, beszélgetésünk végét jelző válaszba egyszerűen nem tudunk belekötni. És hogy honnan tudhatja mindezt? Alighanem rengeteg online megjelent publikációnkból, korábbi munkáinkból, partnereink oldaláról vett idézetekből – és valószínűleg egy kis általánosítás is van benne, de ami igaz az igaz. De még egy ok, amiért érdemes lehet a feljebb említett szolgáltatásokra minket választani, az a jelmondatunk, miszerint: Valódi Értéket Szállítunk.

Összegzés

A ChatGPT-t használni egy beszélgetés. Nem sokban különbözik a régi chatszobáktól, ahol ismeretlenekkel beszélhettünk, annyi, hogy itt a tárgyaló partner még csak nem is egy gép – „csak” egy hálózat. Már most is nehéz úgy fogalmazni a ChatGPT-vel kapcsolatban, mintha nem egy létező személy lenne, akivel beszélgetünk. És végső soron a technológia célja az ember munkájának és létének a megkönnyítése, legyen az bármilyen módon.

 

Csak remélni tudjuk, hogy mi is több, ehhez hasonlóan izgalmas rendszerrel vagy rendszeren dolgozhatunk a jövőben. Addig is, hogy mivel dolgozunk most, azt a ChatGPT által javasolt módok egyikével kiderítheted:

 

A weboldalon keresztül: a legtöbb információt itt találod rólunk, és bármelyik Érdekel gombra kattintva írhatsz nekünk.

E-mailben: a kapcsolat oldalon található címen várjuk leveledet!

Telefonon: a kapcsolat oldalon feltüntetett telefonszámon várjuk a hívásodat!

Közösségi médiában: elérhetőek vagyunk LinkedIn-en és Facebookon is.

Érdekel!