Szivárvány Alapítvány és a Grepton

A Grepton Csoport a szászrégeni projekt részeként támogatta az Alapítványt új lakószobák kialakításában. Ezek a szobák 12 új férőhelyet jelentenek a tanulni vágyó magyar diákoknak.

Az európai uniós támogatásból finanszírozott projekt a precíziós mezőgazdaság magyarországi gyors terjedésével, a digitális agrometeorológiai adatszolgáltatásra megnőtt igény alapján jött létre. A küldetés célja az, hogy a folyamatosan frissülő adatok ismeretében, az egyre gyakrabban előforduló csapadékhiányos időszakokban, előrejelzést adjon az aszállyal veszélyeztetett területekről, ezzel az aszálymonitoringnak köszönhetően mérsékelhetővé tegye hazánkban az aszálykárokat.

A WREN (Water Resources in Efficient Networks) a talaj felső rétegének nedvességtartalmát és a növényzet fejlődését vizsgálja. A fedélzeti multispektrális képalkotó rendszer, a földfelszínt 16 x 16 méteres részletességgel, közel 10 000 négyzetkilométeres területre vonatkozóan fogja megbecsülni egy áthaladás alatt. A növényzet fejlődésének megfigyeléséhez, a látható, közeli infravörös és rövid hullámú infravörös hullámhosszban gyűjt majd adatokat.  A műhold nagy előnye, hogy nem csak azt a területet képes lefotózni, ami felett áthalad, hanem oldalra is ki tud tekinteni, amivel sűrűbben készíthet képeket egy adott területről.

 

A pályára állítás után első és legfontosabb feladat a műhold és a földi állomás közötti kapcsolat létrehozása, majd a fedélzeti alrendszerek beindítása lesz. A műhold fedélzetén elhelyezett egységek biztosítják majd a működéshez szükséges energia előállítását, a kamerák vezérlését, a megfelelő kapcsolat létrejöttét. A helyzetstabilizáló alrendszer működésével állnak majd irányba a kamerák. A kamerák kalibrációját követően pedig készülnek az első felvételek, amiket majd a WREN tárol és továbbít a földi állomásra, ahonnan a kutatásban résztvevő projektcsapat kapja meg további értékelésre.

 

A műholdfelvételek feldolgozását követően, a rendszer nagy felbontású biofizikai és biokémiai adatokat küld majd, melyeket egy gépi tanulási algoritmusokat használó rendszer fog feldolgozni.

 

A küldetés garanciáját a C3S Kft többszörös repülési múltja, az eddigi űrbe bocsátott műholdjainak 100%-os hibátlan működése, nagy megbízhatóságú és hosszú élettartamú 6U platformja és adatkezelési szolgáltatása biztosítja. A műholdat a teljes küldetése alatt, a C3S fogja üzemeltetni.

Konzorciumi tagok:

A konzorciumvezető COMBIT Zrt. (a Grepton cégcsoport tagja) 1985-ben alakult és jelenlegi formájában 2011 óta működik. Tevékenysége fő fókusza országos méretű IT rendszerek kifejlesztése, továbbfejlesztése és üzemeltetése, valamint az utóbbi közel 20 évben pedig egyre növekvő hányadot alkot a K+F tevékenysége. A cég a következő területeken nyújt szolgáltatást: Oracle disztribúció, Informatikai támogatás és üzemeltetés, Adatbázis adminisztráció, Infrastruktúra kiépítés, Egyedi szoftverfejelsztés, Környezetvédelmi monitoring, Alkalmazásfejlesztés, MySQL Cloud Service Certified Implementation Specialist. A cég főbb partnerei: Oracle, Delta Informatika, RAAB Digital, ELTE TTK Biológiai Intézet, Országos Vízügyi Főigazgatóság

Az űripari platform és műholdas üzemeltető: A C3S Kft. űripari vállalat, tevékenységének középpontjában olyan 3-16U méretű, nagy megbízhatóságú platformok és robusztus, redundáns alrendszerek tervezése és gyártása áll, amelyek a kereskedelmi vagy tudományos célú IoT konstellációs és földmegfigyelési igényeknek egyaránt megfelelnek. A cég küldetésoperációs rendszere a felbocsátástól a befejezésig a missziók teljes életciklusát végigköveti. A nanoműholdas cégek között a C3S olyan nagyműholdas megoldások és technológiák kis méretű megvalósításával vívott ki előkelő helyet, amelyek garanciát jelentenek a hosszú élettartamra és a nagy megbízhatóságra. A CubeSat-ok világán túl, nagyműholdas projektekben energiaellátó és hasznos teher szabályozó rendszerek tervezőjeként van jelen. Első 3U küldetése, a RadCube 2021-ben került felbocsátásra. Második, teljes mértékben ipari igényeket szolgáló missziója a szintén 3U platformon felbocsátott VIREO.

Az Óbudai Egyetem részéről az EKIK és az AMK GEO működik közre. Az Egyetemi Kutató és Innovációs Központ 2014-ben azzal a céllal jött létre, hogy nemzetközi szinten is kiemelkedő KFI tevékenységet folytasson és összefogja az ÓE kutatóműhelyeiben folyó KFI tevékenységeket, a minőségi kutatáshoz biztosítsa a megfelelő színvonalú, központi feltételeket. Az AMK Geoinformatikai Intézete a földmérés, a geoinformatika, precíziós gazdálkodás, a távérzékelés, a geodézia, a földgazdálkodás kutatásának és mérnöki oktatásának elismert szakértője.

A Széchenyi István Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi karán évtizedek óta folynak a precíziós gazdálkodáshoz köthető kutatások. A Kar kezelésében álló mintegy 500 ha szántóterület megfelelő üzemnagyságot biztosít ahhoz, hogy a legkülönbözőbb kutatási feladatokat tudjuk elvégezni. A jelenlegi projekthez kapcsolódóan már most rendelkezésre állnak olyan eszközök (pl.: szenzorhálózatba kötött környezeti monitoring rendszer, kis magasságú multispektrális távérzékelési rendszer (UAS)) amelyek a klímamonitoring program rendelkezésére bocsátható.

 

Kapcsolódó weboldal: https://wren.hu/?lang=hu

 

Kapcsolódó videó: https://www.youtube.com/watch?v=uekafN-WSek (a műhold pályára engedése: 2:21:54-nél)

A Szivárvány alapítvány által működtetett Szivárvány-ház immár több, mint húsz éve nyújt helyszínt a magyar közösségi élet fenntartására.

 

A magyar oktatás sokáig nem volt jelen a faluban: a magyar gyermekek egy rész Szászrégenbe ingázott naponta, a másik részük pedig román tagozatra járt. 2001-ben aztán Ady István református lelkész kezdeményezésére újraindult a magyar nyelvű oktatás.

Az újrainduló állami óvodának és iskolának a Szivárvány-Ház adott otthont és ez így van napjainkig, hisz az régi iskola épülete nagyon rossz állapotban van. Különösen fontos itt megemlíteni, hogy habár az óvó- és tanítónők bérét az állam fizeti, minden egyéb, a magyar tagozat működését érintő költséget az alapítvány fedez. A házba olyan gyermekek kerültek, akiknek nem volt lehetősége az anyanyelvükön tanulni, és a mindennapi életükben is gondot jelentett a napi betevő megszerzése. Az alapítvány ezért díjmentesen bérelt a számukra házat, biztosít nekik tanszert, élelmet és megfelelő oktatást. A gyermekek hétvégente hazamennek, hiszen a családi kötelékek fenntartása nélkülözhetetlen.

Az Alapítvány egyre több, a társadalom peremére szoruló magyar gyermeket fedezett fel, így született meg az igény a ház kibővítésére. Valamint megfogalmazódott egy olyan ötlet is, miszerint a gyermekek további gondozása, nevelése az alsóban eltöltött évek után is folytatódjon. Ez azért is lényeges, mert segítség nélkül nem lenne esélyük a továbbtanulásra. Az Alapítvány elhatározta, hogy Szászrégenben Szórványkollégiumot hoz létre, ahol a már felsős és középiskolások részesülnek szállásban.

A Grepton Csoport a szászrégeni projekt részeként támogatta az Alapítványt új lakószobák kialakításában. Ezek a szobák 12 új férőhelyet jelentenek a tanulni vágyó magyar diákoknak. A szobák biztonságot, és sokszor jobb körülményt biztosítanak a diákok számára az otthoni környezetükhöz képest. Cégünk hálás, hogy segíthettünk egy ilyen nemes cél elérésében, és támogathattuk a jövő magyar generációinak oktatását. Hiszen semmi sem lehet fontosabb, mint a gyermekek jóléte és biztonsága.

Ha adományozni szeretne a Szivárvány Alapítványnak, ide kattintva felveheti velük a kapcsolatot!