Felhős (SaaS), földi (on-premise) vagy hibrid megoldást válasszunk?

Ha készen álltok a Business Central ERP rendszer bevezetésére vagy Microsoft Dynamics NAV-ról Business Central-ra váltanátok az első kérdéseid között lehet az, hogy de mégis melyiket válasszam a felhős (SaaS), földi (on-premise) vagy hibrid megoldások közül. A jó hír, hogy mindenki számára van egy optimális megoldás, viszont ez nem egyetemes, mivel több tényezőt is figyelembe kell vennünk. Az alábbiakban pár fontos szempontra hívjuk fel olvasóink figyelmét, hogy a növekvő rezsi számlák mellett tudják mire is számíthatnak.
saas

Az európai uniós támogatásból finanszírozott projekt a precíziós mezőgazdaság magyarországi gyors terjedésével, a digitális agrometeorológiai adatszolgáltatásra megnőtt igény alapján jött létre. A küldetés célja az, hogy a folyamatosan frissülő adatok ismeretében, az egyre gyakrabban előforduló csapadékhiányos időszakokban, előrejelzést adjon az aszállyal veszélyeztetett területekről, ezzel az aszálymonitoringnak köszönhetően mérsékelhetővé tegye hazánkban az aszálykárokat.

A WREN (Water Resources in Efficient Networks) a talaj felső rétegének nedvességtartalmát és a növényzet fejlődését vizsgálja. A fedélzeti multispektrális képalkotó rendszer, a földfelszínt 16 x 16 méteres részletességgel, közel 10 000 négyzetkilométeres területre vonatkozóan fogja megbecsülni egy áthaladás alatt. A növényzet fejlődésének megfigyeléséhez, a látható, közeli infravörös és rövid hullámú infravörös hullámhosszban gyűjt majd adatokat.  A műhold nagy előnye, hogy nem csak azt a területet képes lefotózni, ami felett áthalad, hanem oldalra is ki tud tekinteni, amivel sűrűbben készíthet képeket egy adott területről.

A pályára állítás után első és legfontosabb feladat a műhold és a földi állomás közötti kapcsolat létrehozása, majd a fedélzeti alrendszerek beindítása lesz. A műhold fedélzetén elhelyezett egységek biztosítják majd a működéshez szükséges energia előállítását, a kamerák vezérlését, a megfelelő kapcsolat létrejöttét. A helyzetstabilizáló alrendszer működésével állnak majd irányba a kamerák. A kamerák kalibrációját követően pedig készülnek az első felvételek, amiket majd a WREN tárol és továbbít a földi állomásra, ahonnan a kutatásban résztvevő projektcsapat kapja meg további értékelésre.

A műholdfelvételek feldolgozását követően, a rendszer nagy felbontású biofizikai és biokémiai adatokat küld majd, melyeket egy gépi tanulási algoritmusokat használó rendszer fog feldolgozni.

A küldetés garanciáját a C3S Kft többszörös repülési múltja, az eddigi űrbe bocsátott műholdjainak 100%-os hibátlan működése, nagy megbízhatóságú és hosszú élettartamú 6U platformja és adatkezelési szolgáltatása biztosítja. A műholdat a teljes küldetése alatt, a C3S fogja üzemeltetni.

Konzorciumi tagok:

A konzorciumvezető COMBIT Zrt. (a Grepton cégcsoport tagja) 1985-ben alakult és jelenlegi formájában 2011 óta működik. Tevékenysége fő fókusza országos méretű IT rendszerek kifejlesztése, továbbfejlesztése és üzemeltetése, valamint az utóbbi közel 20 évben pedig egyre növekvő hányadot alkot a K+F tevékenysége. A cég a következő területeken nyújt szolgáltatást: Oracle disztribúció, Informatikai támogatás és üzemeltetés, Adatbázis adminisztráció, Infrastruktúra kiépítés, Egyedi szoftverfejelsztés, Környezetvédelmi monitoring, Alkalmazásfejlesztés, MySQL Cloud Service Certified Implementation Specialist. A cég főbb partnerei: Oracle, Delta Informatika, RAAB Digital, ELTE TTK Biológiai Intézet, Országos Vízügyi Főigazgatóság

Az űripari platform és műholdas üzemeltető: A C3S Kft. űripari vállalat, tevékenységének középpontjában olyan 3-16U méretű, nagy megbízhatóságú platformok és robusztus, redundáns alrendszerek tervezése és gyártása áll, amelyek a kereskedelmi vagy tudományos célú IoT konstellációs és földmegfigyelési igényeknek egyaránt megfelelnek. A cég küldetésoperációs rendszere a felbocsátástól a befejezésig a missziók teljes életciklusát végigköveti. A nanoműholdas cégek között a C3S olyan nagyműholdas megoldások és technológiák kis méretű megvalósításával vívott ki előkelő helyet, amelyek garanciát jelentenek a hosszú élettartamra és a nagy megbízhatóságra. A CubeSat-ok világán túl, nagyműholdas projektekben energiaellátó és hasznos teher szabályozó rendszerek tervezőjeként van jelen. Első 3U küldetése, a RadCube 2021-ben került felbocsátásra. Második, teljes mértékben ipari igényeket szolgáló missziója a szintén 3U platformon felbocsátott VIREO.

Az Óbudai Egyetem részéről az EKIK és az AMK GEO működik közre. Az Egyetemi Kutató és Innovációs Központ 2014-ben azzal a céllal jött létre, hogy nemzetközi szinten is kiemelkedő KFI tevékenységet folytasson és összefogja az ÓE kutatóműhelyeiben folyó KFI tevékenységeket, a minőségi kutatáshoz biztosítsa a megfelelő színvonalú, központi feltételeket. Az AMK Geoinformatikai Intézete a földmérés, a geoinformatika, precíziós gazdálkodás, a távérzékelés, a geodézia, a földgazdálkodás kutatásának és mérnöki oktatásának elismert szakértője.

A Széchenyi István Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi karán évtizedek óta folynak a precíziós gazdálkodáshoz köthető kutatások. A Kar kezelésében álló mintegy 500 ha szántóterület megfelelő üzemnagyságot biztosít ahhoz, hogy a legkülönbözőbb kutatási feladatokat tudjuk elvégezni. A jelenlegi projekthez kapcsolódóan már most rendelkezésre állnak olyan eszközök (pl.: szenzorhálózatba kötött környezeti monitoring rendszer, kis magasságú multispektrális távérzékelési rendszer (UAS)) amelyek a klímamonitoring program rendelkezésére bocsátható.

Kapcsolódó weboldal: https://wren.hu/?lang=hu

Kapcsolódó videó: https://www.youtube.com/watch?v=uekafN-WSek (a műhold pályára engedése: 2:21:54-nél)

Mik is ezek a megoldások?

Saas

A SaaS (Software as a Service) egy szoftverszolgáltatási módszer, melynek lényege, hogy az adott alkalmazás használatát bérelhetjük a szolgáltatótól. Az infrastruktúra, a szoftverek, az appok és az app adatok is a szolgáltató adatközpontjában találhatók. A felhőszolgáltató felelős az hardvereszközök karbantartásáról, illetve a megfelelő elérhetőség és biztonság biztosításáról is, míg nekünk a meghatározott havi költségek mellett nincs egyéb felmerülő költségünk és felelősségünk.

On-premise

A földi megoldás az ERP rendszerek bevezetésének és használatának hagyományos módja. Ebben az esetben a szoftvert kell megvásárolnunk és mi felelünk a telepítéséért, frissítésekért, tulajdonosi, fenntartási és karbantartási költségekért, beleértve a szoftver és hardver költségeket.

Hibrid

A hibrid megoldásnál jól érezzük, hogy az előbbiekben említett felhős, illetve földi megoldás keveredik. A Business Central segítségével, a felhőben való regisztrálás után, lehetőségünk van arra, hogy az általunk választott hardverhez helyileg telepítsük a szolgáltatást. A rendszer saját hardveren való futtatásával párhuzamosan a felhőben is létrejönnek az adataink, így ha a későbbiekben esetleg a teljesen felhős megoldás mellett döntünk, nagyon egyszerűen megtörténhet a váltás.

Lássuk az egyes megoldások előnyeit!

Saas:

  • A bevezetési és fenntartási költségek minimálisak.
  • Az évi automatikus két frissítéssel mindig naprakész rendszerrel dolgozhatunk.
  • A Microsoft információ- és adatbiztonságát élvezhetjük.
  • Bárhonnan és bármilyen eszközről elérhetjük a rendszert.

On-premise:

  • Teljes körű irányításunk lehet a rendszer felett.
  • A frissítéseket tudjuk kontrollálni.
  • Meglévő szervereinket, erőforrásainkat kihasználhatjuk.

Hibrid:

  • Microsoft támogatást kaphatunk, az esetleges problémák felmerülésekor.
  • Biztosított számunkra az adatokhoz való hozzáférés.
  • A Microsoft biztonsági szolgáltatásait is ki tudjuk használni.

Melyik a legjobb választás számomra?

Ebben a kérdéskörben elsősorban a meglévő rendszereinket, illetve az igényeinek kell felmérnünk. Természetesen tisztában vagyunk azzal, hogy vannak olyan helyzetben lévő vállalatok, amelyek nem élhetnek a választás lehetőségével, viszont mi most azokhoz szólnánk, akik választhatnak és ebben útmutatásra lenne szükségük. Az alábbi kérdésekkel a legfontosabb szempontokat tudnánk lefedni:

Mennyi egyedi fejlesztést igényel a vállalat?

Alapvetően azon vállalatoknak ajánlanánk a felhős megoldást, akik viszonylag kevesebb egyedi fejlesztéssel szeretnék a rendszert kiegészíteni, hiszen a felhős Business Central évente kétszer is automatikusan frissül, mely során az egyéni fejlesztések kezelésére szükség van.

Van már saját szervere vagy Azure előfizetése a vállalatnak?

Ha már vannak a vállalatnak meglévő erőforrásai akkor érdemes ezeket kihasználni a földi vagy hibrid megoldással.

A legalacsonyabb költségű megoldás érdekel!

Összességében a teljes bevezetési és fenntartási költség sokkal alacsonyabb a Business Central felhőalapú verziójával, így ha a legfontosabb szempontunk a költségminimalizálás akkor érdemes a felhős rendszer bevezetése mellett dönteni. A licenszeléssel és az árazással kapcsolatban egy másik posztunkban írunk majd, így mindenképpen érdemes a bejegyzéseinket követni.

Segítségre van szükséged a választásban? Mi segítünk!

A fentebb említett szempontok mellett a vállalat egyedi felépítése és működése befolyásolhatja a választást, de csapatunk segíthet minden tényező figyelmebevételével az optimális döntés meghozásában. Keress minket bizalommal az alábbi elérhetőségen: