Low coding a 2022-es SmartFactory ConnAction konferencián

A tavalyi év után idén is ellátogattunk a COM-FORTH által szervezett ipar 4.0 tematikájú konferenciájára. Oriana partnerünkkel közösen támogattuk a konferencia létrejöttét, ahol értékes tapasztalatokat szereztünk és osztottunk is meg.
konferencia

Az európai uniós támogatásból finanszírozott projekt a precíziós mezőgazdaság magyarországi gyors terjedésével, a digitális agrometeorológiai adatszolgáltatásra megnőtt igény alapján jött létre. A küldetés célja az, hogy a folyamatosan frissülő adatok ismeretében, az egyre gyakrabban előforduló csapadékhiányos időszakokban, előrejelzést adjon az aszállyal veszélyeztetett területekről, ezzel az aszálymonitoringnak köszönhetően mérsékelhetővé tegye hazánkban az aszálykárokat.

A WREN (Water Resources in Efficient Networks) a talaj felső rétegének nedvességtartalmát és a növényzet fejlődését vizsgálja. A fedélzeti multispektrális képalkotó rendszer, a földfelszínt 16 x 16 méteres részletességgel, közel 10 000 négyzetkilométeres területre vonatkozóan fogja megbecsülni egy áthaladás alatt. A növényzet fejlődésének megfigyeléséhez, a látható, közeli infravörös és rövid hullámú infravörös hullámhosszban gyűjt majd adatokat.  A műhold nagy előnye, hogy nem csak azt a területet képes lefotózni, ami felett áthalad, hanem oldalra is ki tud tekinteni, amivel sűrűbben készíthet képeket egy adott területről.

A pályára állítás után első és legfontosabb feladat a műhold és a földi állomás közötti kapcsolat létrehozása, majd a fedélzeti alrendszerek beindítása lesz. A műhold fedélzetén elhelyezett egységek biztosítják majd a működéshez szükséges energia előállítását, a kamerák vezérlését, a megfelelő kapcsolat létrejöttét. A helyzetstabilizáló alrendszer működésével állnak majd irányba a kamerák. A kamerák kalibrációját követően pedig készülnek az első felvételek, amiket majd a WREN tárol és továbbít a földi állomásra, ahonnan a kutatásban résztvevő projektcsapat kapja meg további értékelésre.

A műholdfelvételek feldolgozását követően, a rendszer nagy felbontású biofizikai és biokémiai adatokat küld majd, melyeket egy gépi tanulási algoritmusokat használó rendszer fog feldolgozni.

A küldetés garanciáját a C3S Kft többszörös repülési múltja, az eddigi űrbe bocsátott műholdjainak 100%-os hibátlan működése, nagy megbízhatóságú és hosszú élettartamú 6U platformja és adatkezelési szolgáltatása biztosítja. A műholdat a teljes küldetése alatt, a C3S fogja üzemeltetni.

Konzorciumi tagok:

A konzorciumvezető COMBIT Zrt. (a Grepton cégcsoport tagja) 1985-ben alakult és jelenlegi formájában 2011 óta működik. Tevékenysége fő fókusza országos méretű IT rendszerek kifejlesztése, továbbfejlesztése és üzemeltetése, valamint az utóbbi közel 20 évben pedig egyre növekvő hányadot alkot a K+F tevékenysége. A cég a következő területeken nyújt szolgáltatást: Oracle disztribúció, Informatikai támogatás és üzemeltetés, Adatbázis adminisztráció, Infrastruktúra kiépítés, Egyedi szoftverfejelsztés, Környezetvédelmi monitoring, Alkalmazásfejlesztés, MySQL Cloud Service Certified Implementation Specialist. A cég főbb partnerei: Oracle, Delta Informatika, RAAB Digital, ELTE TTK Biológiai Intézet, Országos Vízügyi Főigazgatóság

Az űripari platform és műholdas üzemeltető: A C3S Kft. űripari vállalat, tevékenységének középpontjában olyan 3-16U méretű, nagy megbízhatóságú platformok és robusztus, redundáns alrendszerek tervezése és gyártása áll, amelyek a kereskedelmi vagy tudományos célú IoT konstellációs és földmegfigyelési igényeknek egyaránt megfelelnek. A cég küldetésoperációs rendszere a felbocsátástól a befejezésig a missziók teljes életciklusát végigköveti. A nanoműholdas cégek között a C3S olyan nagyműholdas megoldások és technológiák kis méretű megvalósításával vívott ki előkelő helyet, amelyek garanciát jelentenek a hosszú élettartamra és a nagy megbízhatóságra. A CubeSat-ok világán túl, nagyműholdas projektekben energiaellátó és hasznos teher szabályozó rendszerek tervezőjeként van jelen. Első 3U küldetése, a RadCube 2021-ben került felbocsátásra. Második, teljes mértékben ipari igényeket szolgáló missziója a szintén 3U platformon felbocsátott VIREO.

Az Óbudai Egyetem részéről az EKIK és az AMK GEO működik közre. Az Egyetemi Kutató és Innovációs Központ 2014-ben azzal a céllal jött létre, hogy nemzetközi szinten is kiemelkedő KFI tevékenységet folytasson és összefogja az ÓE kutatóműhelyeiben folyó KFI tevékenységeket, a minőségi kutatáshoz biztosítsa a megfelelő színvonalú, központi feltételeket. Az AMK Geoinformatikai Intézete a földmérés, a geoinformatika, precíziós gazdálkodás, a távérzékelés, a geodézia, a földgazdálkodás kutatásának és mérnöki oktatásának elismert szakértője.

A Széchenyi István Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi karán évtizedek óta folynak a precíziós gazdálkodáshoz köthető kutatások. A Kar kezelésében álló mintegy 500 ha szántóterület megfelelő üzemnagyságot biztosít ahhoz, hogy a legkülönbözőbb kutatási feladatokat tudjuk elvégezni. A jelenlegi projekthez kapcsolódóan már most rendelkezésre állnak olyan eszközök (pl.: szenzorhálózatba kötött környezeti monitoring rendszer, kis magasságú multispektrális távérzékelési rendszer (UAS)) amelyek a klímamonitoring program rendelkezésére bocsátható.

Kapcsolódó weboldal: https://wren.hu/?lang=hu

Kapcsolódó videó: https://www.youtube.com/watch?v=uekafN-WSek (a műhold pályára engedése: 2:21:54-nél)

Az ipari IoT és az ipar 4.0 az elmúlt évek talán leggyakrabban használt kifejezései az informatika és a gyártás kontextusában. Mégis komoly kihívást jelent a legtöbb hazai gyártóipari vállalatnál a bevezetése – és még csak nem is feltétlenül a pénz az akadály!

Az ipar 4.0 bevezetése egyszerre jelenti technológiai, IT, humánerőforrás és menedzsment feladatok tömkelegét. A kihívások dacára mégis érdemes belevágni, ezért az idei konferenciát is annak szentelték, hogy gyakorlati példák során mutassák meg az ipar 4.0 bevezetéséhez szükséges folyamatokat, miközben megnevezzük, elemezzük és megoldásokat hozunk a felmerülő buktatókra. Legyen szó akár a társosztályok ellenállásáról, a hozzáértő személyzet vagy a technológia ismeretének hiányáról, illetve a megfelelő kivitelező kiválasztásának nehézségeiről. Az egyes előadások keretében nyíltan szembenézünk mindezzel, és már sok ízben bizonyított, gyakorlati javaslatokat adunk e helyzetek megoldására.

Grepton & Oriana - Low coding a konferencián

A Smart Factory ConnAction rendezvényen a tavalyi rendkívül pozitív tapasztalatok alapján partnerünkkel, az Orianaval, a nagy sikerű low coding workflow platform fejlesztőjével közösen jelentünk meg.

Azon résztvevők számára, akiknek a ’low coding – programozást nem igénylőő alkalmazás fejlesztés’, a ’workflow – folyamatvezérlés’ vagy a ’platform – keretrendszer’ kifejezések nem voltak ismerősek, a rendezvény szerdai, nulladik napján délután egy interaktív workshop keretében adtunk választ felmerülő kérdéseikre és beszélgettünk a lehetséges felhasználási esetekről. A kis létszámú, de annál aktívabb közönség Oriana és Grepton kollégáinak „idegenvezetése” mellett ismerkedhetett a rendszerrel.

workshop
Az interaktív workshop során az érdeklődők egy képzeletbeli üzem kommunikációs folyamatát digitalizálták: kódolást nem igénylő eszközökkel „fejlesztettek” egy kommunikációs rendszert vevői és szállítói portállal, az Oriana Low Coding platform elemeire támaszkodva. Rövid elméleti áttekintés után (Mit nevezünk üzleti folyamatnak? Mi is az a Low Coding platform? És a kettő hogyan kapcsolódik össze?), megtekintettek egy „Szállítási határidő változás” folyamatot, annak lépéseit az Oriana platformon vitték végig, sőt változást is eszközöltek a folyamaton.

Csütörtökön, a rendezvény fő napján, plenáris előadáson a gyártást negatívan érintő környezeti hatások csillapításáról az Oriana keretrendszer segítségével témában tartottunk előadást. „Mi történik, ha nem érkezik meg az alapanyag?” „Kit hívjunk fel?” „Honnan tudom, hogy kaptunk-e erre előzetesen bármilyen jelzést?” „Át kell-e ütemeznem a gyártásomat?” „Mit fog szólni hozzá a vevőm?” Ezekre a kérdésekre kerestük a megoldást egy olyan low-coding eszköz felhasználásával, ami lehetővé teszi számunkra, hogy kialakítsunk egy „kommunikációs arénát”, ahol a szereplők prompt információkat oszthatnak meg egymással egy kontrollált környezetben. Hiszen napjainkra hatványozottan igaz: a változás az egyetlen állandó.

A tudástranszferen túl kollégáink az üzleti kapcsolatok építésében is jeleskedtek. Az Oriana – Grepton közös standon egymást érték a megbeszélések, amelyek a fent már bemutatott workflow megoldásokon túlmenően, a Grepton egyéb kompetenciáit is bemutatta. Kiemelt érdeklődés övezte az AR/VR (Kiterjesztett Virtuális Valóság) használatát üzemi környezetben, illetve a technologia nyújtotta lehetőség távoli eszközmenedzsmentjét , üzemeltetés támogatását. Több beszélgetés során felmerült az igény a már kialakított automatikus vagy manuális adatgyűjtési projektek során felgyülemlett adatvagyon hasznosítására. Erre a Grepton adat üzletágának sok éves adatelemzési/üzleti intelligencia tapasztalatára alapoztunk az adott területen. Nagy érdeklődés övezte a Grepton Telephely Menedzsment logisztikai és Energetikai Monitorin megoldását.

A konferencián Gamification keretein belül a legtöbb információt begyűjtő résztvevő hazavihette a konferencia fődíját, ami a Grepton és az Oriana felajánlásának köszönhetően egy sportautós élményvezetés volt – gratulálunk a nyertesnek!

élményvezetés

Reméljük jövőre Önnel is találkozhatunk ezen vagy más konferencián!

Ha érdeklik az Oriana Low-Coding platform lehetőségei, lépjen velünk kapcsolatba!

Reméljük jövőre Önnel is találkozhatunk ezen vagy más konferencián!

Ha érdeklik az Oriana Low-Coding platform lehetőségei, lépjen velünk kapcsolatba!
Kattintson ide